9mar2016

Kwiaciarniane ABC

Jeśli jest jedna kwestia praktyczna, która decyduje o sukcesie właściciela kwiaciarni, na pewno będzie nią logistyka. Logistyka w kwiaciarni jest gigantycznym problemem, ponieważ w rzeczywistości mamy tutaj do czynienia z kosztami oraz jakością oferty kwiaciarni.

Kwiaciarnia musi posiadać szeroki asortyment, ale w przypadku kwiatów ciętych nie można po prostu zapakować magazynu całą ofertą hurtowni. Towar się nie sprzeda, a zapłacić za niego trzeba. Doprowadzi to firmę do bankructwa. Nie można też wiecznie mieć pustych półek, bo to zmniejszy obroty i sprawi, że klienci będą kwiaciarnie omijali szerokim łukiem. Pogodzenie tych dwóch kwestii jest zadaniem niezwykle trudnym. Często opanowanie kwestii związanych z przechowalnictwem, rozpoznanie rynku i zrozumienie sezonowości dopiero daje szansę na sukces. Jeśli prowadzi się kwiaciarnię od kilku lat, można dość łatwo przewidzieć, ile i jakich kwiatów będzie potrzeba w danym czasie.

dostawa kwiatów do kwiaciarni Żeby jednak osiągnąć taką pozycję i zdobyć doświadczenie, trzeba najpierw kilka lat przetrwać. Pomoże w tym próba przewidywania popytu i jego wielkości. Jest to skomplikowane, ale konieczne, zwłaszcza jeśli zakłada się prowadzenie kwiaciarni z szerokim asortymentem. Nie można też bazować na prostych danych historycznych, bo popyt jest bardzo zmienny w czasie. W tym biznesie trzeba dobrze rozumieć koszty zapasów.

Każdy kwiat w magazynie to zamrożona gotówka, która kosztuje, jeśli to kapitał obcy, lub jest marnowana, bo nie pracuje gdzieś indziej, jeśli to kapitał własny. Co więcej, przestrzeń magazynowa i jej utrzymanie kosztuje. Przechowywanie to powolne niszczenie się towaru, a brak kwiatów w magazynie to utracone zyski. Czasami trzeba też w trybie ekspresowym dokupić kwiatów, co jest poważnym kosztem. Wszystko tak naprawdę zależy tutaj od odpowiedniego planowania opartego o dobrze wykonane prognozowanie. Z czasem przychodzi to łatwiej, ponieważ podpowiadać będzie intuicja i nie należy jej lekceważyć, ale mimo wszystko trzeba się uzbroić matematyczne narzędzia analityczne i na nich się głównie opierać.

Zobacz również

Kwiaciarnie i pracownie florystyczne od zaplecza

Przeciętna osoba może mieć raczej nikłe pojecie odnośnie tego, czym różni się kwiaciarnia od pracowni florystycznej. Można się tego jednak łatwo domyślić. Kwiaciarnia to po prostu...